1 Eylül 2016 Perşembe

Roma 19-22 Mart

Merhaba yeni yazımızla karşınızdayız !

Aylar önce aldığımız televizyonumuz bize sponsor oldu ve Roma' ya gönderdi  ! Eminim sizlerde duymuşsunuzdur. 2 günlük otelimiz ve uçağımız TV kampanyasından , 1 günlük olan konaklama bizim ayarladığımız şekilde kısa bir tura çıktık.

1. Gün

19 Mart sabahı biraz heyecan biraz korku ile uçağımıza binip Roma'ya gittik. Daha önce yapmış olduğum araştırmalar sonucunda Fiumincino Havalananından şehir merkezine Havataş gibi otobüslerin kalktığını öğrenmiştim. Fakat bu otobüslerin havalananın en sonunda olduğunu okumamıştım. Tabelaları takip ederek ( Bus Terminal ) belli bir yere kadar geldik.  Geldiğimiz yerde 2 Tabela vardı bizim o noktada kafamız karıştı tabiki birinde Airport Shuttle diğerinde Bus Terminal yazıyordu. Gayri ihtiyarı önümüzden duran birine sorduk hangisi normal otobüs diye . Konuşma devam ederken anladık ki Airport Shuttle sürücülerinden biriymiş. (Airport Shuttle tek yön fiyatı 13 Euro ) . Normal otobüslerin çok kötü olduğunu ve beklettiğini anlatmasına rağmen biz otobüslere bakmak için terminalin sonuna doğru yolumuza devam ettik.

Terminal kısmına ulaştığımızda gördük ki her şirketin kendi bankosunda ilk otobüsün ne zaman olduğu yazıyor . Zaten herkes kendisine uygun olabilecek ilk otobüse biletini alıyor. Ve otobüsün kalkacağı terminal numarasından otobüsü beklemeye başlıyor. Çok beklediğimizi söylemem zaten 10 dk sonra ilk otobüs vardı ve biz otobüse ilk bindik. Bilet fiyatı ise gidiş dönüş  kişi başı 8 Euro ödedik. Yani günün sonunda havalimanın dan kalkan otobüsler çok daha uygun fiyatlı .

Bindikten 40 DK sonra Termini de indik. ( Havalimanına dönerken bunun şansa olduğunu gördük )
Otobüs ve shuttle harici trende varmış ama ödeyeceğiniz para buna değer mi emin değilim biz gerek duymadık açıkçası.

İndikten sonra ilk olarak Roma Pass Card almaya karar verdik.
Zaten otobüste Terminalin sonunda inmiştik hemen oradan içeri girince gördük ki Roma Pass Card satış noktası oradaydı. Şunu söylemeyelim bankoyu bulmak için bir kaç kişiye sorduk ve sonuç olarak İtalyanlar bize çok kaba davrandı :)... Roma Pass Card'ı 2 günlük aldık. Gittiğimizin ertesi gün kullandık. Dönüş günümüzde sabah kullanımı bitiyordu.Sonrasında otele gidip eşyalarımızı bırakalım dedik saat 1.30 ??  olmuştu. Televizyon kampanyası kapsamında ayarlanan ilk 2 gün otelimize yerleştik. Otelin ismi "Bettoja Hotel Mediterraneo" idi. Kesinlikle kalmayınız. :) Biz seçerken fark edememişiz. Öncelikle çok çok eski bir oteldi ve bizi panjurları dahi açılmayan kap karanlık bir odaya koydular .
Bir daha yolumuz düşerse asla kalmayacağım bir yer diyebilirim. Kahvaltısını Orçun beğenmiş olsa da çok bayıldım diyemeyeceğim.


Odaya yerleşme işlemleri sonrasında ilk işimiz koşa koşa İspanyol Merdivenlerine gitmek oldu. Roma Pass Card'ımızı önceden de söylediğim gibi ilk gün kullanmadık o yüzden metro bileti aldık. Bir yön gidiş 1,5 Euro .
Metroya indik A ve B line'ı mevcut. A line'ı alıp 2 durak sonra Spagna durağında indik.
Veeee ikimizinde yıkıldığı an bu sene de İspanyol Merdivenlerini bakıma almışlar onu gördük. Merdivenler kapalı ve inşaat halindeydi diyebilirim .  Bir kaç resim çekildikten sonra internetten araştırıp bulduğum makarnacıya gitmeye karar verdik. İspanyol merdivenlerine sırtınızı verdiğinizde tam karşınızda değil bir sağdaki sokaktaki makarnacı ya gittik. İsmi : Patifico 

Resim--------


Biz gittiğimizde kabaklı ve domatesli makarna servis ediliyordu. Burası taze makarna yapıp hızlıca satan bir yer. Oturmayı beklemeyin , almak için bile dükkanın içinde çok zor yer bulunuyor.
Makarnayı dükkanda yiyebileceğinize inanıyorsanız size şarapta ikram ediliyor.
Her yerde buranın adı geçtiği için ilk olarak buraya gittik ama açıkcası beğendik diyemeyeceğiz.
Tabak bile yok plastik tabaklarda her şey yiyip çöpünüzü atıp devam ediyorsunuz.


Makarna yedikten sonra tabi tatlı da yemeliyiz diyip makarnacının çaprazında kalan ünlü pastane Pompi 'nin yolunu tuttuk. İçeri girince tabi insanın bir anda gözü dönüveriyor. Çeşit çeşit tatlı ve tiramusu çeşidi bizi karşıladı.


Resim-------

Tavsiyeler üzerine bir klasik tiramusu birde çilekli olandan aldık. Yanına da Amerikalı pasta ustası Carlo's tan gördüğüm Cannoli tatlısından aldık. Hepsi oldukça güzeldi denemeye değer bence....


Resim-----------------


Tatlımızı da yedikten sonra enerjimizi aldığımıza göre gezmeye devam edebiliriz diyerek Aşk Çeşmesine doğru yola çıktık. Vardığımızda gerçekten çok güzel bir çeşme vardı ama çok çok kalabalıktı gözümüze inanamadık. :)

Resim----------------


Yürümekten de çok yorgun düşmüştük çeşmenin çaprazındaki kilisenin merdivenlerine oturup biraz etrafı seyredip dinlendik. Akabinde herkes gibi paralarımızı hazırladık ve itiş kakış havuza vardık...:)
Paramızı attık.Adeti 2 kezmiş. 1. de dilek diliyor muşsun 2. de Roma'ya tekrar geleyim diyormuşsun ve mutlaka yine geliyor muşsun dediler... Bizde öyle yaptık tabi ki. :)

Ordan çıkıp önce Pantheon!a uğrayıp bir kaç resim çekildik. İçerde bir etkinlik olduğundan içeri girip bakamadık. Sadece dışardan çekebildik.

Oradan Piazza Navona'ya devam ettik ve artık ayaklarımız yürümekten bitmişti Orada bir cafe bulup oturduk. Limoncello deneyelim dedik çok şeker , çok limon ve saf alkol olan bir içkiymiş. Ciğerimiz yandı desem yeridir. Daha da Limoncello içmem ! :)

Devamı ???


2. Gün

Sabah erkenden kalkıp kahvaltımızı ettik. 8.30 Collesseo (Collesium ) da olacak şekilde metroya atlayıp Roma Pass Card'ımızı kullanmaya başladık . 2 günlük biletlerde olan 1 müze giriş hakkımızı Collesseo (Collesium ) girişinde kullanmanın mantıklı olacağını düşündük. Çünkü Hızlı giriş sırası vardı.
10 dk içinde sıra eridi ve biz içerdeydik. Collesseo'nun tarihini öncesinde okuyamadığımız için oradan Audio /Video Guide'ın bize faydası olacağını düşündük ama bence çok gereksiz yere almışız. Onun yerine Romayı anlatan bir kitap alsak daha faydalı olabilirmiş . Sizlere de tavsiyem kesinlikle bu olacak. Romaya gitmeden mutlaka orayı detaylı anlatan bir kitap edinin.

-----------resim collesseo

Collesseo'ya gelirsek gerçekten çok ihtişamlı bir yapı. Romalılar tarafından yaklaşık 1600 yıl önce inşa edilmiş . Tabi ki ilk günkü hali değil ama olabildiğince korumaya çalışmışlar.

Orayı gereğince 1-2 saatte gezdik ve yönümüzü Foro Romano ' ya çevirdik.
Size tavsiyem öncelikle Palatino'yu gezip arkasından Roman Forum'u gezmeniz. Biz tam tersini yaptığımız için çıkışımız Collesseo tarafından oldu. İlk söylediğim gibi yaparsanız Piazza Venezia tarafından çıkarsınız. Aşağıda inceleyebilmeniz için bölgenin haritasını ekliyorum.
Aşağıya Foro Romano'nun ilk zamanlardaki halini ekliyorum. Sizinde oraya gittiğinizde göreceğiniz gibi çok fazla yapı ayakta kalmamış. Sağdan 2. Temple hala ayakta ve yapıyı hala ayakta görmek çok güzel birşey. Roman forumu Roma'nın ilk geliştiği bölgelerden biridir. Güzel resimlerimizi çekip Palatino'ya doğru yöneldik.


Palatino tepesinden Roman Forum'un manzarası gerçekten çok güzel. O bahçeden bol resim çekmenizi tavsiye ederim. Oradan Venezzia Pallazio' da rahatlıkla görülüyor. 
Palatino bölgesini çok fazla turist rehberi ile gezen insanlar vardı. Belki de o 3'lüyü gezmek için belki de turist rehberi ile gezilebilir. :)

Çok yürümüş , çok ayakta kalmıştık biraz dinlenmenin zamanı geldik diyerek kendimizi Venezia meydanındaki cafelerden birine oturduk çayımızı / kahvemizi içtik. Ayaklarımızı dinlendirdik ve Venezia meydanından başlamak üzere Del Corso Caddesini boydan boya yürümeye karar verdik.
Aşk çeşmesine tekrar uğradık gerçekten hayranlık uyandıracak güzellikte bir yerdi.

Yine bir kaç poz çekildikten sonra yukarı doğru devam ettik. Yolun sonunda bütün caddelerin birleştiği bir meydan karşıladı bizi yine yorgunluktan bitmiştik meydan da ki merdivenlere oturup biraz nefeslendik :) 

Artık akşam olmuştu italyanın pizzları ve makarnalar meşhur lafını çok duyduğumuzdan kendimize uygun bir yer bulup oturduk yemeklerimizi siparş ettik. 

Açıkcası dünya üzerinde daha iyilerini yemiş olduğumuzu düşündük. Belki de çok turistik bir yer olması sebebi ile Roma'nın  ne pizzalarından ne da makarnalarından çok memnun kalmamıştık.

Artık çok yorgunduk ve otelimize yönümüzü çevirdik. 

3. Gün

Sabah çok erkenden kalktık kalacağımız diğer otele hızlıca eşyalarımızı teslim edip hızlıca Termini'ye koştuk.  64 Nolu otobüsü önceden belirlemiştik. Hızlıca otobüse binip Vatikan'a gitmek üzere yola cıktık. Vatikan meydanına çıkan sokağın başında bizi indirdiler. İner inmez diğer insanlar gibi bizde hızlı adımlarla meydana doğru yürümeye başladık . Sabah erken gittiğimiz için şanslıydık ortalık çok kalabalık değildi. 

İlk olarak güvenlikten geçip Vatikan'a giriş yapmış olduk. St.Peter's Meydan'ında resim çekilip St.Peter's Basilica'sına giriş yaptık. Gerçekten hayatımda gördüğüm en büyük ve en heybetli klise idi. 
???? Akabinde klisenin (Cupola) Kubbesine çıktık tüm Roma ve Vatikan'ın manzarasına bakıp bol bol resim çektik. Buraya çıkmak için iki yol mevcut. 1. yol Asansör + 350 basamak . 2. Yol ise tüm yolu yürüyerek çıkmak. Biz asansörlü olan yolu tercih ettik. İyi ki de öyle yapmışız. Elinizde çanta , (varsa) mont vs gibi şeylerle o dapdaracık merdivenleri çıkmak gerçekten çok zor. O yüzden ne kadar az merdiven çıkarsak kardır diyip asansörlü olan seçeneği tercih ettik. Yolun sonu muhteşem ama gerçekten yorucu idi :) .

Tepe ye çıkmışken güzel resimlerimizi çekelim dedik fakat Kubbe tamamen tel demirlerle kaplanmış olduğundan çok başarılı olabildik mi emin değilim :)

------------kubbeden Resim

Artık Vatikan müzesine gitme zamanı burada size çoooookk önemli bir uyarı. Gitmeden evvel aşağıdaki linkten biletinizi mutlaka ama mutlaka alınız. Eğer kilometrelerce sıra beklemek istemiyorsanız :) zaten gidince kendiniz de göreceksiniz.

https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?do

Burada çok önemli bir bilgi vermek istiyorum Vatikan ve Müzesi girişinde sadece Müze için giriş bileti almanız gerekiyor.

Biz biletimizi önceden aldığımız için bütün o sıra bekleyen insanların yanından yürüyüp , Vatikan müzesine 10dk 'da giriş yaptık. Yine Audio Guide satın almıştık gitmeden evvel biletimize ek olarak ama gerçekten almak anlamsız orayı sayfa sayfa anlatan bir kitap sizin için çok faydalı olacaktır. Şunu söyleyebilirim o kadar çok kalabalıktı ki bir insan dahi sesini yükseltmedi. Orçunla direk birbirimize baktık Türkiye'de olsa kavga çıkardı diye gülmeye başladık.
Elimize girişte verdikleri harita ile Vatikan Müzesini gezmeye başladık. Zaten az önce bahsettiğim kalabalığın içine dahil oluyorsunuz sizde onlarla birlikte bir sürü halinde Vatikan Müzesini gezmeye başladık

--------------Vatikan resimleri

Gerçekten inanılmaz güzel tablolar ve eserler vardı. Bir kaç saat burada geçirip bol bol resim çekildik. Saatlerce ayakta durmanın verdiği yorgunlukla kendimizi Vatikan'ın bahçelerine attık. Müzeden direk oraya geçiş var. Banka oturup bir süre orada dinlendik.

Vatikan'a yeterince zaman ayırdığımızı düşünerek yürüyerek  Roma'nın merkezine geri gitmeye karar verdik.

Son gecemizde son bir şeyler yapalım düşünesi ile merkeze indik. Yemek ne yesek diye bir türlü kendimize uygun bir yer bulamadığımız için İtalya'da olmamıza rağmen son gecemizi Burger King'de sonlandırdık.

Bir sonraki gezimizde sizlerle buluşmak dileğiyle ! :)

Özge- Orçun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder